Черкащина готується до підвищення енергоефективності будівель за допомогою ЕСКО
13 липня 2018 у Черкасах пройшов інформаційний семінар “Нові інструменти підвищення енергоефективності в багатоквартирних будинках Черкаської області”, організований Держенергоефективності за підтримки Представництва Фонду ім. Ф. Еберта та присвячений впровадженню ЕСКО-механізму як в бюджетних будівлях, так і в житлових будинках.
Перша половина семінару, який відкрив заступник голови Черкаської облдержадміністрації Сергій Овчаренко, стосувалась бюджетних адміністративних та громадських будівель. В ній активну участь приймали більше сорока представників місцевої влади міст районного значення та сіл Черкаської області, банків, розпорядників бюджетних коштів установ і організацій та спеціалістів з енергоефективності.
Про використання ЕСКО-контрактів для підвищення енергоефективності будівель доповідав Радник Голови Держенергоефективності, керівник ТОВ “КиївЕСКО”Олексій Корчміт. Він розповів учасникам про можливість досягнення підвищення енергоефективності будівель без залучення бюджетних коштів, розкривши поняття ЕСКО-механізму. Модернізація бюджетних будівель здійснюється за рахунок приватних інвестицій, а ЕСКО-компанія повертає свої вкладення виключно завдяки досягнутій економії енергоспоживання і, таким чином, економії на комунальних послугах. І в цьому полягає неабияка цінність енергосервісу. Також Олексій Корчміт в своїй презентації розповів про правові засади енергосервісу, зобов’язання Держенергоефективності щодо підтримки його впровадження, висвітлив перешкоди та можливості для бізнесу і розпорядників бюджетних коштів у цьому процесі.
Про успіхи в досягненні енергоефективності на прикладі діючих ЕСКО-договорів розповіли учасникам семінару представники компаній-інвесторів, які вже мають досвід роботи в цій сфері. Наводилися приклади перевищення вдвічі фактичної економії енергоресурсів над очікуваною (30% проти запланованих 15%), при якій строк договору скорочується до 2,5 – 3,5 років. Була проявлена зацікавленість в інвестуванні коштів в об’єкти Черкаської області, окреслені основні види енергоефективних робіт.
Людмила Синецька, директор Київського обласного центру енергоефективності при Київській ОДА, поділилася інформацією про успішне впровадження ЕСКО-механізму в районах та містах Київської області, яка є лідером за кількістю ЕСКО-тендерів (66) та підписаних у містах ЕСКО-договорів (12).
В наступній частині семінару керівники ОСББ знайомилися з перевагами використання ЕСКО-контрактів для підвищення енергоефективності багатоквартирних житлових будинків. Основним напрямком робіт є модернізація системи опалення та встановлення спеціального обладнання для регулювання подачі тепла в залежності від температурних умов навколишнього середовища. Головною перевагою для мешканців будинків з фінансового боку є відсутність потреби у власних вкладеннях, що є основною проблемою для членів ОСББ, а також відсутність ризику втрати коштів, тому що платежі по енергосервісному договору здійснюються лише в разі забезпечення ЕСКО-інвестором реальної економії енергоресурсів і лише за рахунок цієї економії. При цьому наявна можливість отримати нормативні показники для комфортного перебування в оселях з першого ж року дії ЕСКО-договору.
Практикою застосування ЕСКО-механізму для підвищення енергоефективності ОСББ поділився Радник Голови Держенергоефективності Олексій Корчміт, а також представники ЕСКО-компаній ТОВ “ДТЕК ЕСКО” та “ЄвроЕСКО”. Близько сорока черкаських ОСББ познайомилися з тими діями, які вони повинні зробити для скорочення енергоспоживання у своїх будинках та отримали рекомендації, як максимально швидко та ефективно досягти позитивних результатів. Активну позицію в плані сприяння впровадженню ЕСКО-механізма для житлового сектору займає Черкаська ОДА, яка на сьогоднішній день зібрала інформацію про енергоспоживання 30 ОСББ міста та області.
Проведений на Черкащині захід допоможе розширити сферу застосування одного з найефективніших методів ресурсозбереження та підвищення енергоефективності будівель.
Програма заходу доступна для ознайомлення у форматі PDF.